Många har nog upplevt irritation när man fastnat i en tröggående kassakö och har man dessutom bråttom iväg kan förbittringen växa. Trots detta vet vi att det lönar sig att vänta på sin tur – men det fick en man i Trelleborg nog av och försökte ta saken i egna händer.
I förra veckan rapporterade Trelleborgs Allehanda om en man som slog en annan, några år yngre, man utanför Ica i Anderslöv med ett korvpaket.
Korvattacken var sprungen ur en dispyt som uppstod i kassakön när den andra mannen och hans dotter la upp varor på bandet – i ett alltför långsamt tempo enligt den äldre mannen.
Mannen ska ha sagt "vissa av oss har inte hela dagen på oss" till pappan.
Mannen gick till korvattack: "Duttade till"
När pappan och dottern lämnat butiken väntade den äldre mannen med en hund utanför och gick till attack, varpå mannen slog till pappan med ett korvpaket i ansiktet.
Mannen ska i förhör ha sagt att han akut behövde gå på toaletten, vilket fick honom att agera i affekt. I förhör ska mannen även ha nekat brott och sagt att han bara "duttade lite" med korvpaketet i bröstet på pappan.