Genrebild
Genrebild - Foto: Janerik Henriksson/TT

SAS-plan har tvärvänt – okänd lukt ombord

Ett SAS-flyg har vänt och åkt tillbaka efter att man upptäckt en ”okänd lukt ombord”, skriver Aftonbladet.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

– Jag kan inte svara vad för typ av lukt. Det vände tillbaka och har landat. Det taxar in mot gaten nu eskorterat av räddningstjänsten, säger flygräddningsledare Jonas Brunoson.

Planet var på väg till Milano från Arlanda. 

— Flight SK689 vände tillbaka till Arlanda på grund av indikation av röklukt. Alla 157 passagerare har gått av och väntar på sin nya avgång. Vid 17 ska de få mer information, säger Frida Jones, presskommunikatör på Swedavia, vid 16.30 till Expressen.

Enligt SVT kom larmet om lukten 15.50, och drygt tio minuter senare landade planet på Arlanda igen. Enligt TV4 Nyheterna hittade inte räddningstjänsten någon okänd lukt ombord på planet.

LÄS MER: Dousa om tullhotet: Vi har några kort att spela

LÄS MER: Då kommer besked om anmälningarna mot Kristersson

LÄS MER: Netanyahus fru utreds i Israel

LÄS MER: Cuf-ledaren krävde Demiroks avgång – avgår själv

stats