Polisen i Halland rapporterar detta:
En kvinna (f-42) boende i Gamletull får ett telefonsamtal från en person som på bruten svenska uppger sig heta Göransson och ska ringa från polisen. "Polisen" uppger sedan vidare att man behöver hålla förhör med anmälaren i dennes bostad, det rör en släkting som blivit gripen. Släktingen kan dock inte namnges.
Anmälaren uppger då att hon inte är hemma utan befinner sig i Värnamo. Då lägger "polisen" omgående på luren. Därefter kontaktar anmälaren den riktiga polisen.
Ännu ett sätt att försöka ta sig in i bostaden, bra agerat av anmälaren. Anmälan upprättas om försök till bedrägeri.
Läs mer här.
Info om Bedrägeri brott
Antalet anmälningar av Bedrägeri har ökat i Sverige med 19% mellan 2013-2021 *. Halmstad ligger topp 7 i Sverige i år vad gäller bedrägeri.
Kort fakta om Halmstad
Halmstad ligger i Halland och har 71422 invånare. Halmstad är Sveriges 19:e största tätort.
* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet