Nyheter24
Annons

Polisen rapporterar om rån, Uppsala

Publicerad: 28 juli 2023, kl. 00:43
Uppdaterad: 28 juli 2023, kl. 07:40
Envato.com. Bilden är en genrebild. Foto: All Rights Reserved.

"Man skadad vid rånförsök", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Uppsala län rapporterar detta:

Polisen får samtal från en person som säger att hans kompis ska vara skadad och att det ska ha skett vid Vaksalaskolan i centrala Uppsala.

På Petterslundsgatan anträffar polisen en 17-årig pojke med allvarliga skador. Han är vaken och talbar när han transporteras med ambulans till sjukhus. Enligt pojken själv, som var vaken och talbar, ska det ha varit två gärningspersoner och de ska haft kniv.

En förundersökning gällande försök till rån upprättas och polisen påbörjade en sökinsats efter misstänkta gärningspersoner. Ingen person har frihetsberövats misstänkt för rånförsöket.

Läs mer här.

Info om Rån brott

Antalet anmälningar av Rån har minskat i Sverige med 13% mellan 2013-2021 *. Uppsala ligger topp 11 i Sverige i år vad gäller rån.

Annons

Kort fakta om Uppsala

Uppsala ligger i Uppsala län och har 166698 invånare. Uppsala är Sveriges fjärde största tätort.

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons