Nyheter24
Annons

Polisen rapporterar om trafikbrott, Stockholm

Publicerad: 20 sep. 2023, kl. 19:54
Uppdaterad: 20 sep. 2023, kl. 21:10
Envato.com. Bilden är en genrebild.

"En förare som skulle stoppas för kontroll vid en trafikkontroll på Magelungsvägen stannade inte.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Stockholms län rapporterar detta:

Vid 19-tiden påbörjade polisen en trafikkontroll på Magelungsvägen i höjd med Fagersjö. Strax före klockan 20 aktiverade en av patrullerna förtursanrop då en personbilsförare inte hade stannat.

Polisen förföljde bilen och med hjälp av andra polisfordon stoppades vid cirkulationsplatsen Tussmötevägen och Enskedevägen. Föraren medtogs för fortsatt utredning angående drograttfylleri, han kan komma bli misstänkt för andra brott.

I samband med förföljandet blev det en trafikolycka mellan en motorcykelpolis och en fordonsförare, inte den fordonsförare som inte stannade vid trafikkontrollen. Ingen person har behövt ambulanssjukvård.

Läs mer här.

Info om Trafikbrott brott

Antalet anmälningar av Trafikbrott har minskat i Sverige med 8% mellan 2013-2021 *. Stockholm ligger topp 1 i Sverige i år vad gäller trafikbrott.

Annons

Kort fakta om Stockholm

Stockholm har 981504 invånare och ligger i Stockholms län. "Stockholms senaste officiella slogan ""Stockholm, the Capital of Scandinavia"" instiftades 2005".

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons