Det var under söndagsmorgonen som polisen larmades om händelsen klockan 7.10.
Larmet rörde sig ett våldtäktsförsök i Göteborg.
Enligt uppgifter har en ensam gärningsman närmat sig kvinnan och försökt slita av henne kläderna.
Kvinnan skrek efter hjälp
Kvinnan började då skrika på hjälp och lyckas springa iväg, något som förbipasserade hörde och valde att larma polisen.
Trots att polisen letar i området har man inte hittat någon misstänkt gärningsman. Kvinnan ska inte ha skadats fysiskt eller behövt ambulans.
Polisen i Västra Götaland rapporterar detta:
Vi får larm om att en kvinna som kommer springande och ropar på hjälp vid Mölndalsvägen. En allmänhet hjälper kvinnan och larmar polis. Ett flertal patruller kommer till platsen. Enligt uppgift har en ensam gärningsman närmat sig kvinnan och sedan försökt slita av henne kläderna. Det har skett utomhus. Kvinnan börjar skrika på hjälp och lyckats springa iväg. Mannen har då lämnat i riktning mot Bomgatan och Mölndalsvägen. Polis har sökt i området och genomfört initiala utredningsåtgärder. I nuläget har man inte hittat någon misstänkt. En anmälan om försök till våldtäkt är upprättad. Inga uppgifter om fysiska skador eller ambulansbehov.
Läs mer här.
Info om Våldtäkt brott
Antalet anmälningar av Våldtäkt har ökat i Sverige med 60% mellan 2013-2021 *. Göteborg ligger topp 3 i Sverige i år vad gäller våldtäkt.
Staden med mest antal våldtäkter hittills i år är Stockholm, följt av Västerås och Göteborg.

Kort fakta om Göteborg
Göteborg har 607882 invånare och ligger i Västra Götaland. "På 1800-talet industrialiserades Göteborg till stor del av inflyttade britter och under denna tid fick Göteborg smeknamnet ""Lilla London"", vilket staden kallas än idag".
* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet


