Nyheter24
Annons

Tjeckiens Gripen-plan har vässats

Publicerad: 7 mars 2022, kl. 03:01
Uppdaterad: 7 mars 2022, kl. 08:30
Ett Gripen-plan. Arkivbild. Foto: TT

Det tjeckiska flygvapnet har uppgraderat sina tolv svensktillverkade Gripen-stridsflygplan, meddelar Försvarets materielverk (FMV).

Ämne:

TT

Uppgraderingen av hård- och mjukvara i flygplanen och i olika stödsystem gäller både de en- och tvåsitsiga versionerna. Det är en del av det långsiktiga avtalet om Gripen mellan FMV och den tjeckiska staten.

Planens militära förmåga har höjts och Tjeckien har nu den senaste versionen av Jas Gripen C/D. Enligt FMV är detta viktigt inför Tjeckiens basering i Litauen i april, som en del av försvarsalliansen Natos kontinuerliga incidentberedskap i Baltikum.

Åtgärden genomfördes i mitten av februari, men det underliggande arbetet – av FMV och flygplanstillverkaren Saab – med bland annat tester har pågått sedan våren 2021.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons