Nyheter24
Annons

Nakenbilder på kunder – nu utreds bolaget

Publicerad: 22 apr. 2022, kl. 10:25
Uppdaterad: 22 apr. 2022, kl. 12:15
Verisure utreds nu. Arkivbild. Foto: TT

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) ska inleda en tillsyn av larmbolaget Verisure efter det att Aftonbladet avslöjat att anställda tittat på bilder på nakna kunder.

Ämne:

TT

"Nu inleder vi en tillsyn av bolaget för att reda ut vad som har hänt men även för att se vilka tekniska säkerhetsåtgärder bolaget har i form av behörighetsstyrning och loggar och vilka instruktioner som ges till de anställda om hur bildmaterial får hanteras", säger Jenny Bård, som leder IMY:s granskning, i ett pressmeddelande.

I Aftonbladets granskning av företaget berättar ett flertal anställda hur bilder som tagits i anslutning till larm cirkulerat bland företagets anställda.

— Alla gick in och tittade. Man tyckte att det var jättekul, säger en före detta anställd i högre position till tidningen.

"Vi välkomnar Integritetsskyddsmyndighetens beslut att inleda ett tillsynsärende till följd av de allvarliga påståenden som publicerades i Aftonbladet. Vi kommer besvara myndighetens frågor i detalj, på ett sätt som fullt ut återspeglar robustheten i våra rutiner och vår teknologi, som är designade för att värna om både våra kunders trygghet och deras integritet", skriver företagets vd Daniel Särefjord i ett uttalande.

Rättad: I en tidigare version fanns en felaktig beskrivning av vilken typ av material som Verisures anställda uppges ha sett.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons