Nyheter24
Annons

Här är de som riskerar 50 000 kronor dyrare elräkning i vinter

Publicerad: 4 aug. 2022, kl. 20:53
Elpriset väntas nå nya rekordnivåer i vinter.
Foto: Henrik Montgomery/TT och Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

El

Under förra vintern fick många svenskar betala betydligt mer för sin elförbrukning och i år väntas det bli en dyr historia igen när nya prisrekord väntas slås, enligt analytiker som Dagens Industri pratat med.

– I dagsläget pekar allt på att de höga elpriserna kommer att bestå under sommaren och därefter öka ytterligare. Nästa vinter kan bli riktigt tuff för elanvändare i södra Sverige, säger Christian Holtz, analytiker på energikonsultföretaget Merlin & Metis, till tidningen.

Analytikern: "Kan även bli mer"

Men vilka lär då bli värst drabbade? Jo, enligt Christian Holtz är det villaägare i södra Sverige. De kan komma att behöva betala drygt 50 000 kronor mer än vad de annars brukar göra för samma period.

– Då har jag räknat på 6 månader, oktober-mars. Jag har antagit att villaägaren under den perioden förbrukar 13.000 kWh, att elpriset blir 3 kr plus moms dyrare än vad de är vana vid, säger Holtz till Dagens Industri och fortsätter:

– Men för hus i södra Sverige med direktverkande el kan det bli mer. Det kan även bli mer om Putin verkligen stänger av gaskranen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Här är de som riskerar 50 000 kronor dyrare elräkning i vinter