Annons

Expert: Ingen seger över inflationen än

Publicerad: 1 feb. 2023, kl. 21:00
Elisabet Kopelman, USA-ekonom på SEB. Arkivbild. Foto: TT

De amerikanska räntehöjningarna fortsätter men i minskad takt. Samtidigt är fler höjningar att vänta.Fed är inte berett att förklara seger över inflationen än, säger USA-ekonomen Elisabet Kopelman.

Etiketter

Centralbanken Federal Reserve (Fed) med Jerome Powell i spetsen höjer styrräntan med 0,25 procentenheter till intervallet 4,50–4,75 procent. Det är en nedtrappning jämfört med de senaste höjningarna på 0,50 respektive 0,75 procentenheter.

— Det blev som väntat och Fed signalerar också att man kommer att fortsätta höja räntan ytterligare. Man håller fast vid sin tidigare linje, säger Elisabet Kopelman på storbanken SEB.

— Man kan samtidigt ändå notera att Fed gör en liten glidning i formuleringen gällande inflationen. De säger att inflationen har lättat något men att den är hög. Vissa framsteg har gjorts och det erkänner man här.

Mer normala höjningar

TT: Fed ser att de tidigare höjningarna har haft effekt?

Annons

— Precis så. Man ser att politiken har fungerat. Det minskar den press som Fed haft tidigare. Riskerna blir mer balanserade framöver.

Elisabet Kopelman betonar att frågan nu främst är hur många höjningar som väntar, inte hur stora.

— Man har gått tillbaka till mer normala 25-punktershöjningar, säger hon.

"Från möte till möte"

Fed har tidigare meddelat att målet är att ta upp styrräntan till intervallet 5,00–5,25 procent under 2023, vilket skulle innebära två 25-punktershöjningar till. Men det finns osäkerheter.

— Powell har tidigare sagt att man är databeroende och tar beslut från möte till möte. Hur oroad är man för utvecklingen? Vi ser tecken på att ekonomin vänder ner, säger Kopelman.

— Att man inte indikerar att man börjar närma sig slutet på räntehöjningarna kan möjligtvis vara en signal att man är osäker på hur mycket man kommer att behöva höja.

Annons
Annons
Annons