Nyheter24
Annons

Stockholmsbörsen stängde svagt nedåt

Publicerad: 9 juni 2025, kl. 08:28
Uppdaterad: 9 juni 2025, kl. 17:40
Stockholmsbörsen tappade något på måndagen. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Stockholmsbörsens uppgång kom av sig på måndagseftermiddagen. Breda OMXS-index stängde på minus 0,1 procent.

Ämne:

Stockholm

En tidig uppgång efter att Stockholmsbörsen varit stängd i anslutning till nationaldagen utraderades. Utvecklingen bland storbolagen på OMXS30-listan är blandad med ungefär hälften av företagen på minus.

Allra sämst gick det för försvarskoncernen Saab som föll tungt, aktien handlades ned 7,2 procent. Detta efter en sektorsanalys från Deutsche Bank där man ser att försvarssektorn inte kommer att fortsätta att stiga i samma omfattning som man gjort tidigare. Även sektorskollegan Mildef föll, 3,7 procent.

I motsatt riktning gick främst vitvarujätten Electrolux och fastighetsbolaget SBB som steg 3,9 respektive 4,3 procent.

Fastighetssektorn var något av en generell vinnare med uppgångar för exempelvis Corem och Atrium Ljungberg på 4,4 respektive 3,0 procent.

På valutamarknaden har den amerikanska dollarn tappat i värde och kostar nu 9,60 kronor, detta samtidigt som en euro ligger på 10,96.

Även på de större Europabörserna är det smådeppigt. Vid stängning i Stockholm låg Frankfurt, London och Paris alla minus.

Rättad: I en tidigare version fanns en felaktig uppgift i rubriken.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons