Nyheter24
Annons

Svag dollar dämpar tulleffekten för USA-bolag

Publicerad: 21 juli 2025, kl. 09:38
Många rapporterande bolag på Wall Street får draghjälp av svagare dollar. Arkivbild Foto: Richard Drew AP/TT

Dollarns fall på cirka 7 procent mot andra världsvalutor sedan årsskiftet dämpar de negativa effekterna av Trumpregeringens tullar för multinationella företag på Wall Street, enligt investmentbanken Goldman Sachs strateger.

Ämne:

USA

Förklaringen till att dollarns fall gynnar USA-baserade bolag är att valutaeffekten ökar värdet på de 28 procent av försäljningen hos S&P500-bolagen som sker utanför USA.

Enligt Goldman Sachs-stretagen David Kostin kan man översätta ett kursfall på 10 procent för dollarn till en positiv resultateffekt hos S&P500-bolagen på 2-3 procent – om man bortser från andra faktorer. Effekten är ännu tydligare bland teknikbolagen på Nasdaq, som genererar 45 procent av sina intäkter utanför USA.

Utifrån de rapporter som kommit hittills beskriver Kostin säsongen som oväntat stark, med 61 procent av rapporterande bolag med högre vinst än väntat. Det kan jämföras med historiska snitt på 48 procent.

Han noterar även att kursreaktionerna hittills visar att investerare försöker se bortom tullarna och i stället fokuserar på tillväxt och vinstutsikter 2026 när de bedömer rapporterna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons