Nyheter24
Annons

Uppgifter: Saab i samtal om träningsflyg

Publicerad: 29 juli 2025, kl. 12:18
Saab och Boeing uppges förhandla med BAE om ett framtida samarbete kring träningsflygplan. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT

Den svenska försvarskoncernen Saab och flygplanstillverkaren Boeing förhandlar med BAE Systems om ett samarbete kring en framtida ersättare till Storbritanniens träningsflygplan Hawk, rapporterar Reuters med hänvisning till tre personer med insyn i ärendet.

En av personerna uppger för Reuters att förhandlingarna är i ett tidigt skede och att detaljer måste utarbetas.

En talesperson för Saab uppger för Reuters att företaget har ett ”långsiktigt partnerskap med Boeing om gemensam utveckling av T-7” och vill inte kommentera uppgifterna. Inte heller Boeing eller BAE vill kommentera.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons