För butiker finns det ingen lönsamhet i att sälja blöjor, menar Erik Lindgren, som driver Ica Nära i orten Mörsil.
— Du kan fråga vilken butik i branschen som helst, jag tror att alla har samma syn. Vi säljer sällan blöjor till ordinarie pris utan kampanjar ut dem för att locka barnfamiljerna med resultatet att vi går back på varje blöja vi säljer, säger han till branschtidningen.
För att därför kunna sälja så få blöjor som möjligt har butiken tillsammans med den svenska organisationen Omep tagit fram en informationsfolder om fördelarna med att barn blir blöjfria tidigt. Omep gör bland annat potträningsmaterial till barnavårdscentraler och förskolor.
Foldern står nu tillsammans med blöjorna i butiken och Erik Lindgren hoppas att andra följer efter.
— Drömmen är ju att alla butiker, oavsett kedjetillhörighet, slog ett slag för detta. Det skulle göra att vi behövde ägna oss mindre åt olönsam försäljning.