Nyheter24
Annons

Svajig börs slutade på minus

Publicerad: 26 aug. 2025, kl. 09:08
Uppdaterad: 26 aug. 2025, kl. 17:38
Stockholmsbörsen. Arkivbild. Foto: Johan Hallnäs/TT

I botten på storbolagslistan OMXS30 återfannas värmepumpsbolaget Nibe och teknikhandelsföretaget Addtech, ned 2,6 respektive 2,0 procent. De fyra storbankerna hade också en dålig dag och stängde alla på minus.

Vinnare var bland andra verkstadsbolaget Atlas Copco som steg 0,8 procent.

Samtidigt tappade Parisbörsen rejält. En ny politisk kris har uppstått i Frankrike efter att premiärminister Francois Bayrou begärt en misstroendeomröstning om honom och hans regering, vilket kan leda till att han får gå efter bara nio månader på posten.

På tisdagsmorgonen meddelade också den amerikanske presidenten Donald Trump att han sparkat en av centralbanken Federal Reserves ledamöter. Ledamoten själv, Lisa Cook, säger dock att presidenten inte har befogenhet att göra detta. Konflikten ses nu som något som kan påverka förtroendet för Federal Reserve.

Bland de mindre bolagen märktes ett kraftigt lyft för forskningsbolaget Bioarctic. Aktien steg 13,6 procent efter nyheten om att företaget ingått ett avtal med den schweiziska läkemedelsjätten Novartis.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons