Nyheter24
Annons

Stegra ska köpa malm från svartlistad gruvjätte

Publicerad: 2 okt. 2025, kl. 15:38
Här byggs Stegras fabrik i Boden. Arkivbild. Foto: Joakim Ståhl/SvD/TT

Stegra, som profilerar sig som det gröna svenska stålbolaget, ska köpa järnmalm av brasilianska Vale som är svartlistat av flera stora fondjättar.

Gruvjätten Vale har haft ett skamfilat rykte i flera år, bland annat efter flera dammolyckor där 100-tals människor miste livet och miljöskadorna blev stora, skriver Affärsvärlden.

Norska oljefonden liksom AP-fonderna och några banker har svartlistat bolaget och investerar inga pengar i Vale.

Trots det ska Stegra köpa in en viss del av järnmalmen från det brasilianska bolaget för sin ståltillverkning, bland annat som en konsekvens av att svenska LKAB nekat Stegra att köpa malm därifrån.

— För den produktion som vi drar i gång behövs en viss malmkvalitet och de bolag vi arbetar med uppfyller den, säger Stegras kommunikationschef Karin Hallstan till Affärsvärlden.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons