Nyheter24
Annons

Börsen inleder veckans sista handelsdag uppåt

Publicerad: 7 nov. 2025, kl. 08:07
Svag återhämtning på börsen. Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TT

Ämne:

Elon Musk

Inför börsöppningen har prylkedjan Clas Ohlson redovisat ett försäljningslyft för oktober. Aktien stiger 3,5 procent.

Det har även kommit en delårsrapport från fastighetsbolaget SBB som lyfter bolagets B-aktie med över 10 procent.

Bland de mest omsatta aktierna i OMXS30-index lyfter Hexagon och Addtech med 2,0 respektive 1,5 procent. Uppgången är dock relativt bred, med 22 av 30 OMXS30-aktier på plus.

Men det har under nattens handel på ledande Asienbörser varit överlag nedåt, inte minst på Tokyobörsen. Detta sedan Wall Street stängde tydligt nedåt i torsdags.

Aktier i bolag i AI-sektorn tyngde Wall Street, med kursfall på nästan 7 procent för säkerhetsföretaget Palantir och 3,6 procent för chipptillverkaren Nvidia.

Elbilstillverkaren Teslas aktie steg dock i terminshandeln under natten sedan aktieägarna på en stämma godkänt ett nytt bonusprogram till grundaren, storägaren och vd:n Elon Musk som kan ge honom 1 000 miljarder dollar i ersättning.

I torsdags sjönk Stockholmsbörsens OMXS-index med 0,4 procent. Sedan årsskiftet ligger OMXS-index på plus 5,9 procent.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons