Nyheter24
Annons

Klädkedja i konkurs – stänger fyra butiker: "Sorg i hjärtat"

Publicerad: 18 feb. 2026, kl. 09:35
Bild på en shoppinggata och en konkurs-skylt.
Nu tvingas kedjan stänga fyra av sina butiker. Foto: Jessica Gow/TT/Nils Petter Nilsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Kedjan Copenhagen Luxe Sweden AB säljer damkläder och inredning i Sverige. Enligt Göteborgs-Posten är kedjans butiker belägna i Malmö, Lund, Helsingborg, Ystad, Halmstad och Jönköping.

Men den 13 februari 2026 försattes bolaget i konkurs, något som klubbades igenom i Malmö tingsrätt. Enligt Dagens Handel ska konkursen ha berott på att Copenhagen Luxe Sweden har haft det svårt ekonomiskt. 

Foto: Nils Petter Nilsson/TT

Klädkedjan i konkurs – stänger fyra butiker

Konkursen i Sverige kommer beröra fyra butiker i Jönköping, Lund, Malmö och Helsingborg.

Annons

Butiken i Malmö har haft en dag med utförsäljning där allt var nedsatt till halva priset, något som personalen beskriver som en känslosamt i sina sociala medier, vilket även Fastighetsvärlden rapporterat om.

"Det är med sorg i hjärtat som vi meddelar att Copenhagen Luxe Sweden tyvärr gått i konkurs", skriver butiken i Malmö på sin Instagram och fortsätter:

"Det var en tuff dag med mycket blandade känslor. Tack till alla kunder för er omtanke och fina stöttande ord!", skriver butiken.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Klädkedja i konkurs – stänger fyra butiker: "Sorg i hjärtat"