Kyriakos Pierrakakis valdes på torsdagseftermiddagen till att efterträda irländske Paschal Donohoe, som hoppat av uppdraget för att i stället börja arbeta för Världsbanken.
Pierrakakis seger var väntad. Enda konkurrenten, belgiske kollegan Vincent Van Peteghem, har fått sin kandidatur kraftigt försvagad av Belgiens motstånd mot att EU ska ge ett mångmiljardlån till Ukraina med frysta ryska statstillgångar som bas.
Att vara ordförande i eurogruppen innebär främst att man förbereder och leder euroländernas finansministermöten.
42-årige Pierrakakis har bara varit finansminister i Grekland sedan i mars. Dessförinnan har han bland annat varit landets digital-, utbildnings- och idrottsminister sedan 2019.




