Nyheter24
Annons

Tungt bakslag för EU-avtalet – skickas till domstol

Publicerad: 21 jan. 2026, kl. 12:55
Jordbrukare i protest utanför EU-parlamentet i tisdags mot EU:s handelsavtal med Mercosurländerna i Sydamerika. Arkivbild. Foto: Pascal Bastien/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Förslaget att skicka frågan till domstol godkändes med knapp marginal i EU-parlamentet på onsdagen: 334 röster mot 324, och 11 nedlagda.

Det innebär att hela avtalet nu kan försenas med minst flera månader och kanske till och med år.

Besvikelsen är stor bland avtalsvännerna.

”Självmål. Team Europa placerar sig offside”, skriver tyske socialdemokraten Bernd Lange, som är ordförande för EU-parlamentets handelsutskott, på X.

Träder i kraft ändå?

”I en tid av geopolitiska spänningar är dagens omröstning beklaglig och skickar helt fel signaler”, hälsar i sin tur svenske ledamoten Jörgen Warborn (M) i ett textmeddelande till TT.

Annons

Han hoppas nu att EU-kommissionen använder sig av sin möjlighet att låta avtalet träda i kraft provisoriskt, utan att vänta in domstolsprocessen.

Det lär dock i så fall få hård kritik från majoriteten i EU-parlamentet och de länder – däribland Frankrike, Ungern och Polen – som starkt motsatt sig avtalet.

Bönder protesterar

Franska vänsterledamoten Manon Aubry tillhör de jublande.

”För våra jordbrukare, miljön och den allmänna hälsan är vi beslutsamt mobiliserade mot den här uppgörelsen och kommer att fortsätta kämpa för att den avvisas”, skriver hon i ett pressmeddelande.

I tisdags fanns upp mot 5 000 europeiska jordbrukare på plats med sina traktorer utanför EU-parlamentet för att protestera mot avtalet.

Avtalet mellan EU och Mercosurländerna – Brasilien, Argentina, Uruguay och Paraguay – har förhandlats fram och tillbaka ända sedan 1999.

Fakta: Striden om Mercosur

Kritikerna mot EU:s handelsavtal med Mercosurländerna i Sydamerika oroas framför allt över ökande konkurrens på jordbrukssidan, inte minst från Brasilien.

På miljösidan varnas också för ökad import av varor som odlats med allehanda bekämpningsmedel och att mer regnskog ska avverkas för att skapa odlingsmark.

EU-kommissionen har försökt lugna med löften om ökat ekonomiskt stöd till bönderna och att inte släppa in något som är förbjudet inom EU.

Dessutom pekas på fördelen av att knyta starkare band till andra delar av världen, i ett läge när relationen till USA är skakigare än någonsin.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons