Nyheter24
Annons

Oljepriset dyker – efter Trumps ord om kriget mot Iran

Publicerad: 10 mars 2026, kl. 01:47
Oljepriset har stigit rejält till följd av kriget mot Iran. På natten mot tisdagen sjönk det tillbaka något. Foto: Hasan Jamali/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Den senaste veckan har priset på den amerikanska WTI-oljan ökat kraftigt och steg ytterligare – stundtals kring 25 procent – på måndagen. Men under kvällen vände priset tillbaka med besked och var senare under natten nere på 89 dollar fatet, vilket kan jämföras med toppen på kring 115 dollar. Brentoljan har haft en liknande utveckling och var under natten nere på cirka 90 dollar fatet.

Donald Trump påstod på måndagen att kriget mot Iran snart kan vara över, vilket följdes av sjunkande oljepriser.

Men oron är långt ifrån över, marknaden är fortsatt instabil på grund av kriget och den nära nog stoppade trafiken genom Hormuzsundet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons