När kriget började den 28 februari var stora mängder olja på fartyg som redan passerat sundet på väg till sina sluthamnar, och därför har det dröjt innan tillgången minskat i de länder som köper oljan.
Restiden varierar, från någon vecka till över en och en halv månad.
Enligt en analys av investmentbanken JP Morgan når de sista leveranserna Asien, där de största köparna av olja från Persiska viken finns, den 1 april.
I Afrika har leveranserna redan upphört, medan den sista oljan väntas komma till Europa runt den 10 april och ytterligare några dagar senare till USA. I Australien dröjer det till den 20 april.
— Hela försörjningskedjan är förstörd, men den blir bara mer förstörd ju längre vi kommer. Det här blir nu ett mycket större problem än det var i månad ett av kriget, säger Ole Hvalbye, råvaruanalytiker på SEB, till Di.
För Europa och USA handlar det mindre om brist, eftersom mängden olja från Mellanöstern är förhållandevis liten, och mer om priseffekter och konkurrens på världsmarknaden.




