Trafiken till och från Arlanda flygplats är uppe för diskussion i riksdagen.
Den tidigare M-ministern, Peter Norman, numera regeringens Arlandautredare, lämnade i förra veckan flera förslag till infrastrukturministern om bland annat hur Arlanda kan bli mer lättåtkomligt för bilister.
E4:n utreds – förslag: bredda vägen
Ett av de förslag som lades fram handlade om att den delen av E4:n som går mellan Arlanda och Stockholm borde breddas.

Michaela Haga (C), infrastrukturregionråd i region Stockholm, ser positivt på förslaget.
– Det är positivt att utredaren identifierat de flaskhalsar i transportsystemet som Region Stockholm och andra aktörer lyft under lång tid, säger hon i ett pressmeddelande från Centerpartiet.
E4:n kan få trängselskatt
Norman gav även som förslag att sträckan mellan Arlanda och Stockholm bör omfattas av trängselskattesystemet, något man i kombination med ett kollektivtrafikkörfält hoppas skulle kunna minska trängseln.
I dag används trängselskatt i Stockholm och Göteborg. Där omfattar den både svensk- och utlandsregistrerade fordon, något som kommer att bli aktuellt även om sträckan från Stockholm till Arlanda beläggs med skatt.
– Jag är glad att utredaren fokuserar på en överflyttning till hållbara transporter, där kollektivtrafikkörfält är en viktig del i detta. Samtidigt välkomnar jag möjligheten att se över trängselskatten, för att kunna säkra finansiering och ett effektivt nyttjande av vägarna, säger Haga i pressmeddelandet.
Hon lyfter även att trängselskatten skulle kunna dra ner på utsläppen från bilar på just den sträckan.
Den fullständiga utredningen kommer att vara klar först i maj.
MISSA INTE: Senaste nytt – ta del av det som händer just nu