Nyheter24
Annons

Lyxfällans–Magdalenas pengatips till par: "Osexigt..."

Publicerad: 25 apr. 2026, kl. 16:30
Ekonomi
Magdalena Kowalczyk tipsar om ekonomi i relationer. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Ämne:

Ekonomi

Ekonomiska frågor leder till bråk för många svenska par, det visar en ny undersökning av Länsförsäkringar. 50 procent av de tillfrågade uppger att frågor om ekonomin kan leda till konflikter i relationen och för ett av tio par är ekonomikonflikterna regelbundet återkommande. 

Undersökningen visar att konflikterna framför allt uppstår när paren har olika prioriteringar gällande vad de vill spendera pengar på. 

Aftonbladet har tidigare rapporterat att risken för konflikter ökar när ett par tjänar olika mycket. 

– Om den ena blir ekonomiskt beroende av den andra kan det leda till maktobalans, stress och bråk – det bidrar till ökad otrygghet och distans för båda, sa parterapeuten Karen John till Aftonbladet. 

Annons

Så hanterar par olika inkomster

Civilingenjören och ekonomiexperten Magdalena Kowalczyk är mest känd för svenska folket som programledare för för tv-programmet "Lyxfällan". När det kommer till ekonomi har hon mycket att säga till om. I Ekonomikanalens podcast "Fråga Magda" svarar hon på ekonomirelaterade frågor.

I det senaste avsnittet svarar hon på en fråga gällande hur man hanterar olika inkomster i relationer. Där menar Magdalena att det inte finns något rätt eller fel svar. 

– Säg att två människor har två olika inkomster, vi har olika förutsättningar med oss in i en relation. Då har en person råd med mycket mer, allt ifrån dyrare boende till mer restaurangbesök och dyrare resor, den andra har inte det. Vad är då det kärleksfulla att göra?, säger Kowalczyk i podcasten och fortsätter:

– Ska den personen som har en massa pengar säga, "jag drar till Bahamas nu" eller "jag vill ha det här hemma, du får se till att haka på" eller är det schysstare att prata med varandra?. 

Annons

"Det är osexigt"

Magdalena menar att det finns olika sätt att lösa problemen som kan komma i en relation där parterna har olika inkomster, en lösning kan vara att dela upp kostnaderna procentuellt. 

– Om en person kanske drar in 75 procent av hushållets samlade inkomst, då kanske den personen tar 75 procent av kostnaderna, jag säger inte att det är så man ska göra, men huvudsaken är väl att det känns schysst mot båda, säger Kowalczyk och fortsätter:

– Det som skulle vara osexigt det är om man skulle belåna sig för att ta rygg på någon annans livsstil eller två att man inte har koll på sin egen ekonomi, utan att man är helt beroende av att vara i en relation för att den andra personens ekonomi gör hela skillnaden för dig, det är osexigt. Så jag tänker att det mest romantiska man kan göra det är att ha de samtalen när man är på ett bra ställe.

Annons

Det är lösningen på ekonomikonflikterna

Länsförsäkringars undersökning visar att par som inte har konflikter kring ekonomi ofta har gemensam ekonomi. Men det finns en del saker som kan minska risken för att konflikter uppstår. 

– För att olikheter inte ska bli till konflikter gäller det att prata om det som skaver. Sätt gemensamma mål, och bestäm hur ni fördelar utgifter och hur stora beslut ska tas. Det minskar risken för missförstånd, säger Länsförsäkringars privatekonom Stefan Westerberg i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Lyxfällans–Magdalenas pengatips till par: "Osexigt..."