Nyheter24
Annons

Svårt att prata om cancerrisk och övervikt

Publicerad: 21 mars 2022, kl. 07:30
Läkare och sjuksköterskor är rädda att kränka patienternas integritet om de frågar om matvanor. Arkivbild. Foto: TT

Hälsosamma levnadsvanor skulle kunna förebygga tre av tio cancerfall. Trots det drar sig läkare och sjuksköterskor för att tala om sambandet mellan levnadsvanor och cancer.

Ämne:

TT

Enligt en undersökning Novus gjort på uppdrag av Cancerfonden tycker sex av tio i primärvården att det är svårt att prata om levnadsvanor med patienter, bland annat för att man är rädd att kränka patientens integritet. Extra svårt upplevs det att prata om mat- och alkoholvanor och då särskilt övervikt och fetma.

Var tionde av de tillfrågade uppgav att de aldrig frågar om patientens mat- eller alkoholvanor, medan åtta av tio alltid eller ofta frågor om tobak.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons