Nyheter24
Annons

Kvinna död efter krock med tåg

Publicerad: 22 aug. 2022, kl. 12:06
En kvinna har avlidit efter en tågolycka i Lidköpings kommun. Arkivbild. Foto: TT

En kvinna i 50-årsåldern har avlidit efter att ett tåg kört på en personbil, skriver polisen på sin hemsida. Olyckan skedde strax innan klockan åtta på måndagsmorgonen i närheten av Järpås i Lidköpings kommun.

Ämne:

TT

Bilen är bärgad från platsen och har tagits i beslag för teknisk undersökning. Ingen är dock misstänkt i ärendet, enligt polisen.

— En anmälan om vårdslöshet i trafik har upprättats i väntan på den tekniska undersökningen. Sen får den visa vad det är som har föranlett den här tragiska olyckan, säger polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr till Göteborgs-Posten.

Tågtrafiken stoppades initialt i samband med händelsen och ersättningsbussar övertog transporten av passagerarna på tåget. Strax innan klockan 11 hävdes trafikstoppet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons