Nyheter24
Annons

Region polisanmäler felaktig dödsförklaring

Publicerad: 25 okt. 2022, kl. 04:44
Mannen har felaktigt dödförklarats till Skatteverket. Arkivbild. Foto: TT

En man i Örnsköldsvik har felaktigt dödförklarats genom en analog dödsanmälan och händelsen polisanmäls nu av Region Västernorrland, skriver Örnsköldsviks Allehanda.

Ämne:

TT

Polisanmälan skickades in efter att regionen genomfört en utredning kring läkaren som skulle gjort anmälan.

"Ingen läkare med det namnet har arbetat i Region Västernorrland, varken som anställd eller som inhyrd" säger Krister Bjermert, verksamhetschef för regionledningsförvaltningen, i ett uttalande på regionens hemsida.

— Som vi har förstått det har det inkommit en analog dödsanmälan till Skatteverket. Det har alltså inte skett digitalt, säger Bjermert till Örnsköldsviks Allehanda.

Den drabbade mannen blev varse sin egen dödsförklaring tidigare i oktober.

— Det här kanske skapar utrymme för förbättringar i rutinerna. Om en extern anmälan kan nå så här långt så måste rutinerna ses över, säger Krister Bjermert.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons