Nyheter24
Annons

Insats mot lupiner – ska ryckas upp och brännas

Publicerad: 24 maj 2023, kl. 01:06
Uppdaterad: 24 maj 2023, kl. 01:20
Lupinen är en invasiv art, som konkurrerar ut andra mer lågvuxna arter. Arkivbild. Foto: Helena Landstedt/TT

Nu ska invasiva lupiner ryckas upp från vägkanter i Dalarna. Insatsen görs av Trafikverket för att bevara artrikedomen och gynna den biologiska mångfalden.

Ämne:

TT

"Lupinen är ett problem eftersom den konkurrerar ut de mer lågvuxna ängsarterna i vägkanten", säger Linnéa Hedman Söderström, miljöspecialist på Trafikverket, i ett pressmeddelande.

Vägsträckor med särskilt stor artrikedom har valts ut. Där växer bland annat rödlistade arter, som nattviol, fältgentiana och slåtterfibbla.

Lupinplantorna kommer att ryckas eller grävas upp med rötterna, för att sedan fraktas bort till förbränning. Personal behöver sedan återkomma i flera omgångar för att lupinerna ska försvinna för gott.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons