Nyheter24
Annons

Misskötsel av boskap kan ha pågått länge

Publicerad: 8 jan. 2024, kl. 04:44
Redan 2016 upptäckte länsstyrelsen stora brister i hur nötboskap sköttes hos en lantbrukare i Västergötland. Efter en ny kontroll har lantbrukaren fått djurförbud. Arkivbild. Foto: Yvonne Åsell/TT

Stora brister i djurhållningen upptäcktes hos en lantbrukare i Falköping 2016. Det dröjde åtta år innan en ny kontroll genomfördes, vilken ledde till att bonden fick djurförbud, rapporterar P4 Skaraborg.

Ämne:

TT

— Det är naturligtvis jätteallvarligt, säger länsstyrelsens funktionschef, Johanna Karlsson, till radion.

Vid kontrollen 2016 upptäcktes magra, smutsiga och sjuka nötkreatur – brister som åtgärdades, enligt Johanna Karlsson. Så sent som 2023 kontrollerades gården igen och på grund av allvarliga missförhållanden fick bonden djurförbud.

— Eftersom att vi inte kan vara hos alla djurhållare varje år så kommer vi springa på brister som har pågått under en längre period.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons