Nyheter24
Annons

AI hjälper CSN kräva tillbaka mer studiestöd

Publicerad: 2 maj 2024, kl. 10:36
CSN kräver tillbaka allt mer felaktigt utbetalat studiestöd. Arkivbild Foto: Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

De vanligaste orsakerna var att den studerandes inkomst var för hög, att studierna avbröts eller att studietakten ändrades. Majoriteten av de felaktiga utbetalningarna berodde på oavsiktliga fel hos de studerande, enligt ett pressmeddelande.

För att identifiera ärenden där sannolikheten för bidragsbrott är högre använde CSN i högre utsträckning AI under 2023. Det resulterade i fler polisanmälningar och återkrav samt att felaktiga utbetalningar kunnat stoppas.

Totalt gjorde CSN 675 polisanmälningar förra året, vilket resulterade i 133 åtal. I år väntas kontrollerna vässas ytterligare, bland annat för att en ny lag som väntas träda i kraft den 1 juli kommer att ge myndigheter större möjlighet att byta uppgifter med varandra.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons