Polisen om Örebro: Misstänkt gärningsman på sjukhus
Fem personer har skjutits inne på komvux Risbergska skolan i Örebro. Polisen har kallat till pressträff. Enligt flera medier, inklusive SVT, är det flera som är döda – detta har polisen inte bekräftat.
– Det råder oklart läge. Vi råder fortfarande allmänheten att hålla sig ifrån platsen, säger polisen.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Med anledning av skjutningen vid campus Risbergska skolan i Örebro har polisen kallat till pressträff. Polisen har bekräftat att fem personer är skottskadade. Enligt uppgifter till Aftonbladet har flera avlidit.
MISSA INTE: Fem skjutna vid Campus Risbergska skolan i Örebro
Polisen: "Väldigt svår händelse"
Polisen larmades till platsen klockan 12.33 på tisdagen och vid 15-tiden var faran fortfarande inte över och polisen förde en pågående insats.
– Vi behöver nå ut med korrekt information. Vi kan inte ge detaljer på grund av att det är en pågående insats, säger Roberto Reid Forres, lokalpolis i Örebro på pressträffen, och fortsätter:
– Det här är en väldigt svår händelse.
MISSA INTE: 9 punkter: Skjutningen i Örebro – det här har hänt
Fem personer på akuten
– Så här långt har fem personer införts till akutmottagningen på universitetssjukhuset, säger Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör i Örebro län, som också informerar om att det ska finnas möjlighet att ringa till växeln för att höra om ens anhörig är på plats vid sjukhuset eller inte.
Enligt Claesson har fyra personer opererats. Två är färdigopererade och stabila. En är allvarligt skadad. En är lindrigt skadad. Man har ännu inte transporterat personer till andra sjukhus.
LÄS MER: Videon inifrån skolan i Örebro: "Hört skott och skrik"
Misstänkt gärningsman skadad, enligt polis – utesluter inte flera
– Ett antal personer har anträffats med skottskador. En av personerna är en person vi misstänker skulle kunna vara gärningspersonen.
Polisen går inte in på huruvida personen de misstänker är skadad eller skjuten. Polisen utesluter inte att det kan finnas fler gärningsmän. Den misstänkta är en man, uppger polisen.
Rubriceringarna är just nu mordförsök, mordbrand och grovt vapenbrott.
– Det är en pågående insats, vi håller på att söka igenom den aktuella skolan. Av den anledningen kan vi i nuläget inte uttala oss om hur många eventuellt avlidna vi har, säger Reid Forres på pressträffen.
Medier: Flera döda, femtontal skadade – polisen bekräftar inte
Enligt flera medier, inklusive SVT, är det flera döda efter skjutningen och ett femtontal vara skadade, något som polisen inte bekräftar på pressträffen. Polisen uppger inte hur många skott som avlossats eller vilket eller vilka typer av vapen som använts.
– Vi vet bara att det rör sig om skjutvapen.
Polisen utreder motiv.
LÄS MER:
Andreas, 28, var barrikaderad på Campus Risbergska skolan i Örebro: "Höga skrik"
Gunnar Strömmer om skjutningen i Örebro: "Allvarliga uppgifter"