Nyheter24
Annons

S vill avskaffa nationella säkerhetsrådgivaren: "Bättre"

Publicerad: 2 juni 2026, kl. 10:11
Uppdaterad: 2 juni 2026, kl. 10:49
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (S). Arkivbild. Foto: Lars Schröder/TT

Socialdemokraterna tänker avskaffa den nationella säkerhetsrådgivaren om de får bilda regering efter valet i höst.

S vill avskaffa nationella säkerhetsrådgivaren: "Bättre"

— Vi vill inte ha samma konstruktion som i dagsläget vad gäller statsministerns kansli i utrikes- och säkerhetspolitik, säger S partiledare Magdalena Andersson på en träff med riksdagsjournalister.

S vill i stället inrätta en politisk statssekreterare på statsrådsberedningen som ansvarar för dessa frågor och samtidigt är nationell säkerhetsrådgivare.

— Utrikespolitiken är otroligt högt uppe på den politiska agendan, säger Andersson och nämner Mellanöstern, Ukraina och den amerikanska administrationen.

Annons

Det är bättre med en politisk person som kan uttala sig å regeringens vägnar, enligt S-ledaren. Kravet är att personen är socialdemokrat.

— Det är bättre med en person i min direkta närhet, säger Andersson.

Vad det innebär för kansliet som har upprättats under den nationella säkerhetsrådgivaren är oklart, Andersson säger att hon inte har satt ner foten där än.

— Det kommer vi kunna presentera närmare valet eller efter valet, säger hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
S vill avskaffa nationella säkerhetsrådgivaren: "Bättre"