Nyheter24
Annons

Kund rasar mot Biltema: "Hur kan det vara tillåtet?"

Publicerad: 30 maj 2025, kl. 16:40
Uppdaterad: 2 juni 2025, kl. 11:30
Genrebild på en Biltema butik och kvitton
Kund riktar kritk mot Biltema Foto: Terje Bendiksby / NTB & CHRISTINE OLSSON / TT

Biltema möter skarp kritik från en upprörd kund. Men det gäller varken sortimentet eller personalen – utan papperskvitton.
–Hur kan det vara tillåtet?, skriver kunden.

Ämne:

Biltema

Biltema, en av Sveriges största butikskedjor med över 60 varuhus och 2 000 anställda, får nu hård kritik. En kund slog nyligen larm om vad hen menar är ett allvarligt problem med kvittona – och undrar om det ens är lagligt. 

 Det, genom en inskickad fråga till tidningen Råd & Rön där kunden beskriver sin frustration.

"Hur kan det vara tillåtet?"

frågan med rubriken: "Varför bleknar Biltemas kvitton så fort?" uppmärksammas att skriften på Biltemas kvitton blivit "helt osynlig" på ett par månader. Vilket kunden säger är särskilt problematiskt med tanke på att kedjan utlovar garanti på sina varor uppemot flera år – förutsatt att du kan visa upp ditt kvitto. 

Annons

"Hur kan det vara tillåtet med osynlig skrift på en värdehandling?" avslutar kunden. 

Hela frågan lyder så här:

"Jag upptäckte att ett kvitto från Biltema som bara kan ha varit några månader till max ett år gammalt (förvarat ihopgemat med andra kvitton i skrivbordslåda) hade helt osynlig skrift. Biltema utger sig ju för att lämna garantier på flera år på vissa varor, hur kan det då vara okej att använda bläckutskrifter som blir osynliga redan efter ett par månader? Dessutom skriver företaget att garantin gäller mot uppvisande av kvitto. Hur kan det vara tillåtet med osynlig skrift på en värdehandling?"

Stian Lysberg Solum/NTB
Annons

"Låter märkligt"

Johan Gerdevåg, marknadschef på Biltema Sverige, svarar på frågan via Råd & Rön. Han säger att företaget använder sig av standardskrivare och standardiserat kvittopapper. 

Att kvittot inte skulle bli läsbart tycker han låter "märkligt" men säger att termoutskrifter kan vara känsliga för solljus och höga temperaturer. 

Dessutom betonar Gerdevåg att Biltema godtar kontoutdrag om kvittot inte är läsbart. 

Råd & Rön själva rekommenderar sina läsare att kopiera eller fotografera kvitton när de är nya – eftersom problem med bleknande kvitton trots allt är ganska vanligt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons