— Förvärvet innebär att vi nu säkrar en inhemsk tillverkningskapacitet som kan täcka hela Sveriges behov av viktiga antibiotika, inte bara i fredstid utan också vid höjd beredskap och i krig, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) vid en pressträff.
Han pekar på att det i dag är vanligt med situationer där det är brist på antibiotika.
— Denna investering är central för att säkerställa tillgången till antibiotika inom svensk hälso- och sjukvård och för att stärka den svenska beredskapen, säger Jakob Forssmed.
Därför har det statligt ägda Apotek Produktion & Laboratorier (APL) tecknat ett avtal om att köpa en fabrik i Strängnäs av Meribel Pharma Solutions.
På torsdagen beslutade regeringen om en ändringsbudget som innebär att APL ska få ett kapitaltillskott på 700 miljoner kronor för att köpa fabriken. Den 17 juni förväntas riksdagen fatta beslut i frågan.
APL får tillträde till fabriken under det tredje kvartalet i år.