Nyheter24
Annons

Ersättningen till ättiksskadad flicka fördubblas

Publicerad: 9 juni 2025, kl. 08:54
Leksaker i trädgården där den då sjuåriga flickan bodde med sin familj i en ort i Eslövs kommun. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Ersättningen fördubblas till den flicka som fick livshotande skador av ättika i sitt hem i Skåne.

I domstol beslutades att hon skulle få 450 000 kronor i kränkningsersättning efter att ha utsatts för synnerligen grov misshandel och flera andra brott av sina föräldrar. Nämnden för brottsskadeersättning har beslutat att hon ska få det dubbla.

Därutöver får flickan också över en miljon kronor för den personskada hon tillfogats. Bland annat behövde hennes magsäck opereras bort på grund av skador.

”Övergreppen är oerhört allvarliga. De har utövats systematiskt, ibland med synnerligen hänsynslösa och förnedrande inslag. Flickan har befunnit sig i en skyddslös, utsatt och tortyrliknande situation där hon inte har haft någon möjlighet att undgå övergreppen då de utförts av hennes föräldrar i den gemensamma bostaden”, säger Magnus Öhrn, brottsskadechef vid Brottsoffermyndigheten, i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons