Nyheter24
Annons

Utredare: Ge friskolorna mindre i skolpeng

Publicerad: 12 juni 2025, kl. 11:18
Uppdaterad: 12 juni 2025, kl. 16:54
Utredaren Lena Holmdahl och skolminister Lotta Edholm (L) under torsdagens pressträff. Foto: Lars Schröder/TT

Kommuner ska få göra ett avdrag på sex procent i skolpengen till friskolor, föreslår regeringens särskilda utredare Lena Holmdahl. Däremot föreslår hon inte några statligt bestämda och bindande nivåer för hur mycket kommunerna måste lägga på sina egna skolor.

Den summa som läggs på skolan varierar i dag stort mellan kommunerna. År 2023 spände totalkostnaden från 113 000 kronor till 191 000 kronor per elev och år.

— Det är inte rimligt. Det behöver bli mer ordning i skolsystemet och den statliga styrningen av finansieringen behöver öka, sade skolminister Lotta Edholm (L) när hon tog emot Lena Holmdahls betänkande.

Lena Holmdahls uppdrag har därför varit att föreslå en ”nationellt bindande skolpengsnorm”, en statligt fastställd miniminivå för olika kommuntyper.

För stort ingrepp

Men utredningen landar alltså i att det skulle vara ett för stort ingrepp i den kommunala självstyrelet, och föreslår i stället en ”vägledande norm” - en rekommendation.

Annons

På en pressträff förklarade Lena Holmdahl, utbildningsdirektör i Stockholms stad, att en bindande norm dessutom skulle innebära väldigt stora förändringar – kostnadsökningar på kanske 50 000 kronor per elev och år – på kort tid för en del kommuner, utan att det självklart skulle påverka kvaliteten i verksamheten.

— Jag bedömer därför inte att det är rimligt att genomföra en bindande norm nu, säger Lena Holmdahl.

Konstant beredskap

När det gäller friskolorna föreslås alltså en minskning i ersättning med 6 procent. Anledningen till att kommunerna ska kunna minska skolpengen till friskolor beror på kommunernas särskilda ansvar att vid alla tillfällen kunna ta emot nya elever. Ändå måste kommunerna med dagens system betala lika mycket i ersättning per elev till friskolorna som de själva avsätter.

Från Almega utbildning har det varnats för att en sänkt ersättning på 6 procent skulle innebära slutet för många friskolor.

Annons

— Läs utredningen, så kan vi ta en diskussion sedan, kommenterar Lena Holmdahl.

Lotta Edholm säger:

— Förslaget utgår från att friskolor ska ha betalt för det uppdrag de har, inte vad de inte har.

På frågan vad skolministern tycker om att utredningen inte föreslår några tvingande regler för vad kommunerna måste lägga på sina skolor säger Lotta Edholm:

— Det är ingen hemlighet att Liberalerna vill förstatliga ansvaret för skolan, men förslagen är viktiga steg i det arbetet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons