Nyheter24
Annons

Greps i Dubai – misstänks ha rekryterat svenskar

Publicerad: 13 juni 2025, kl. 09:52
Uppdaterad: 13 juni 2025, kl. 15:26
En 31-årig man misstänks ha rekryterat unga svenskar till att begå grova brott i Danmark. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Den 31-årige man som utelämnats till Danmark från Förenade arabemiraten har häktats vid Köpenhamns byret (tingsrätt) fram till den 9 juli.

Mannen greps i Dubai och misstänks ha rekryterat unga svenska medborgare till att begå grova brott i Danmark, uppger Köpenhamns polis i ett pressmeddelande. Totalt rör det sig om tre mordförsök.

Danmark och Förenade arabemiraten ingick ett avtal om utlämning i mars 2022.

Enligt Danmarks justitieminister Peter Hummelgaard (S) är det första gången som en misstänkt person utlämnas från Förenade arabemiraten till Danmark sedan avtalet slöts.

— Det är viktigt för mig att understryka att kriminella upphovsmän inte ska kunna gömma sig utomlands och undgå rättsliga påföljder. De ska ställas till svars för sina brott, säger han till nyhetsbyrån Ritzau.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons