Nyheter24
Annons

Gängtopp anlitade barn för attentat – döms

Publicerad: 18 juni 2025, kl. 11:06
Uppdaterad: 18 juni 2025, kl. 11:44
24-åringen misstänktes bland annat för att ha legat bakom skjutningen på Kungsmässan förra året. Arkivbild. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

En 24-årig man döms till fängelse i 17 år och 10 månader för att ha anlitat barn att utföra en rad grova våldsbrott i Göteborgsområdet.

Ämne:

mord

Mannen tros vara högt uppsatt inom ett kriminellt nätverk och ska enligt åtalet ha legat bakom såväl sprängdåd som skjutningar, inklusive mordförsöket på Kungsmässan förra året där två tonåringar nyligen dömdes.

Enligt tingsrätten har mannen gjort sig skyldig till medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott och involverande av underårig i brottslighet efter att bland annat ha tillhandahållit pistolen som användes vid skjutningen.

I ett omfattande mål – som gemensamt drivits av fyra åklagare – döms han även på en rad andra punkter, däribland anstiftan av försök till mord och anstiftan till allmänfarlig ödeläggelse.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons