Lidl är en lågpriskedja med butiker runt om i hela världen. Det händer då och då att Lidls produkter blir virala och kunderna kastar sig till affärerna för att kunna lägga vantarna på de populära produkterna.
Kunderna rusade till Lidl
Nyheter24 har tidigare skrivit om Lidls luftkonditioneringsanläggning som blivit viral och jämförts med en produkt i från Dyson. Denna AC fick kunderna i bland annat Spanien att vallfärda till butikerna i landet.
I dagarna frågade Lidl Sverige sina kunder på Facebook vad de önskade att kedjan tog in i sitt sortiment.
Det var delade önskemål hos kunderna, vissa ville ha finska rispiroger, andra mer laktosfria produkter och vissa saknade flera produkter som finns i Lidls tyska sortimentet.
Kundernas vädjan till Lidl: "Saknar"
Men det var en sak som många kunde enas om saknades i Lidls sortiment, nämligen kläder i lite större storlekar.
"Saknar kläder i de större storlekarna. Det hade ni mycket mer för", skriven en kund i en kommentar som fått över hundra likes och flera håller med.
"Håller med dig! Bra kläder till vettiga priser!"
"Ja, kallingar i XXL storlek var ju grymma för priset de hade!"
Nyheter24 söker Lidl.




