Ficktjuvarna har fullt upp under sommaren, och de vet exakt var de ska leta efter nästa offer.
Det går på några sekunder. En knuff i trängseln, en karta på ett kafébord eller ett ögonblicks distraktion – och mobilen eller plånboken är borta.
Därför älskar tjuvarna just sommaren
Enligt Polisen sker en tydlig ökning av fickstölder under sommarmånaderna. Folktäta områden är särskilt utsatta – som huvudgator, kollektivtrafik och populära stråk, rapporterar Aftonbladet.
Det handlar om välplanerade stölder. Ficktjuvar arbetar ofta i team, där en distraherar medan en annan stjäl.
Komun polisen Ola Åkesson berättar för Aftonbladet om klassiska knep som "karttricket", där någon lägger en karta över dina värdesaker på ett bord och sedan smyger med sig dem, vilket fortfarande är vanligt förekommande.
Denna åldersgrupp drabbas mest – är du en av dem?
Särskilt utsatt är åldersgruppen 26 till 35 år, tätt följd av yngre vuxna mellan 18 och 25.
De rör sig mer ute och bär ofta med sig mobiltelefoner, hörlurar, armbandsklockor och plånböcker – ibland allt i samma fodral, skriver Aftonbladet.
Så väljer ficktjuven sitt nästa offer
Trollkarlen och ficktjuvsexperten Robert Ace har studerat teknikerna i detalj. Han visar för Aftonbladet hur en jacka över armen kan dölja en hand som smyger ner i väskan, eller hur en gripklo kan användas för att sno hela väskan från ett kafébord.
Hans råd: var vaksam, rör dig med självförtroende och ha alltid koll på dina saker. Tjuvarna letar efter enkla mål, varnar Aftonbladet.