Annons

Man skjuten i Jönköping – en gripen

Publicerad: 11 juli 2025, kl. 03:22
Uppdaterad: 11 juli 2025, kl. 04:12
En man är allvarligt skadad efter att ha blivit skjuten i Jönköping. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En man i 30-årsåldern är allvarligt skadad efter att ha blivit skjuten under natten till fredagen i centrala Jönköping. En jämnårig man har gripits misstänkt för mordförsök.

Ämne:

mord

Larm om skottlossning inkom vid 00.28 och när patrull kom till platsen hittades den svårt skadade mannen utomhus.

— Vi arbetar med försök till mord och jag har inga uppgifter om exakt skadeläge men jag vet att han är allvarligt skadad, säger Pernilla Svensson, befäl vid polisregion Öst.

Strax efter skottlossningen greps en man i samma ålder misstänkt för mordförsöket.

— Vi gjorde husrannsakan på en adress i Jönköping och grep en man i 30-årsåldern som är misstänkt för mordförsök och grovt vapenbrott, säger Erik Creutz, vakthavande befäl vid polisregion Öst.

Ingen annan är i nuläget misstänkt för delaktighet i mordförsöket.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons