Nyheter24
Annons

Snöleoparder överraskar forskare

Publicerad: 28 juli 2025, kl. 18:25
Tre veckor gamla snöleopardungar i en lya i Tostbergen i södra Mongoliet. Foto: Örjan Johansson/Snow Leopard Trust/TT

Svenska forskare har lyckats besöka två snöleopardlyor i Mongoliet där de studerat och räknat ungarna. Förhoppningen är att få detaljerade uppgifter om hur många ungar som överlever de första månaderna i livet.

Det hela ingår i en långtidsstudie som pågått sedan 2008. Under den perioden har man hittat totalt sju lyor, inklusive de två som upptäckts i år.

Det låter som ett magert resultat men faktum är att dessa är de enda lyorna som hittats och besökts någonstans i världen. När ungarna besöktes var de tre veckor gamla.

— Det är fantastiskt. Få människor har upplevt något liknande, säger Örjan Johansson, docent och forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet.

Snöleopardunge i tygpåse som används för att väga den.
Snöleopardunge i tygpåse som används för att väga den.

Överraskningar

Annons

Han har studerat snöleoparder i Mongoliet i 17 år och kan mer om arten än kanske någon annan. Men de mystiska katterna bjuder fortfarande på överraskningar.

— I snitt verkar de få bara två ungar, vilket är färre än de andra stora kattdjuren. Ungarna följer också mamman ovanligt länge, 2o till 22 månader, nästan två år, säger han.

— Men det mest märkliga är att dödligheten bland de små ungarna är så låg. Vi vet inte ännu hur ungarna från årets två kullar klarar sig, men ungarna från de tidigare fem kullarna överlevde allihopa tills de var sex månader gamla. Bland andra stora kattdjur är dödligheten hög under första halvåret. Hos vanliga leoparder kan dödligheten överstiga 50 procent.

Stark population

 Vuxen snöleopard i Tostbergen i södra Mongoliet.
Vuxen snöleopard i Tostbergen i södra Mongoliet.

För forskarna är detta värdefulla uppgifter, det finns inget publicerat om hur många ungar snöleoparder får och hur många som överlever.

Han påpekar att det går ganska bra för arten i Mongoliet. Det finns 800 till 1 000 snöleoparder i landet, vilket är den näst högsta populationen i världen efter Kina.

De är inte populära bland människor som håller tamboskap, och viss tjuvjakt förekommer, men har hittills inte varit på sådan nivå att arten hotats. Normalt lever de på vilda hovdjur, framför allt stenbockar.

— Landet har förändrats mycket sedan jag kom dit första gången. Många gruvor har öppnats och vägarna och järnvägarna har blivit fler. Även klimatet verkar förändras. För tre år sedan var det en extrem torka, men i fjol och i år har det regnat väldigt mycket. Lyckligtvis har det ännu inte påverkat snöleopardernas bytesdjur.

Fakta: Snöleopard

Snöleoparden (Panthera uncia) tillhör samma släkte som fyra av de andra stora kattdjuren; tiger, jaguar, leopard och lejon. Den totala populationen omfattar 4 000 till 6 500 individer, fördelade på tolv länder i Centralasien. Den är anpassad för ett liv i bergig terräng där den lever på vilda hovdjur, främst vilda getter och får. På den internationella rödlistan är den klassificerad som sårbar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons