Nyheter24
Annons

En till sjukhus efter kraftig brand

Publicerad: 9 aug. 2025, kl. 05:36
Uppdaterad: 9 aug. 2025, kl. 07:50
En person fick föras till sjukhus efter en kraftig brand i Skövde under natten. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En person har förts till sjukhus efter en kraftig brand i en lägenhet i ett flerbostadshus på Norrmalm i Skövde under natten.

Insatsen pågår fortfarande på lördagsmorgonen.

— Vi har avspärrningarna kvar och är fortfarande på plats. Vi utreder händelsen som allmänfarlig vårdslöshet, alternativt mordbrand, säger August Brandt, presstalesperson i polisregion Väst.

— Våra tekniker har inte kunnat undersöka platsen ännu. Problemet med den här typen av händelser är att det blir väldigt varmt och då måste det svalna innan våra tekniker kan undersöka platsen på ett tryggt sätt.

Räddningstjänsten lyckades få ut en person ur lägenheten, men det är oklart om någon saknas.

— Personen fördes till sjukhus med oklara skador. Just nu är det oklart om det befann sig någon mer i bostaden, säger Magnus Schildt, vakthavande befäl vid polisregion Väst.

Larm om branden inkom vid 04.35 och när räddningstjänst kom till platsen var branden fullt utvecklad. Ingen person är misstänkt för brott.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons