Nyheter24
Annons

Polis tafsade under julfest – får löneavdrag

Publicerad: 14 aug. 2025, kl. 18:12
En polis får löneavdrag sedan han tafsat på kvinnliga kollegor under en julfest. Arkivbild. Foto: Tim Aro/TT

En polis i chefsposition ska ha varit närgången mot flera kvinnliga kollegor under en julfest – och får nu avdrag på lönen, skriver Polistidningen.

Ämne:

Polisen

Av beslutet från personalansvarsnämnden framkommer att mannen bland annat ska ha rört en kvinna på ryggen innanför klänningen och tagit en annan kvinna på rumpan och brösten.

Polisen ska också ha ställt ingående frågor om ytterligare en kvinnas privatliv, och sagt att hon är ”så jävla sexig”.

Mannen – som var chef vid tidpunkten för händelsen – får nu löneavdrag, enligt nämndens beslut. Han har också blivit omplacerad efter händelsen.

Polismannen själv har sagt att han var kraftigt berusad och att det är mycket ”snusksnack” på arbetsplatsen även dagtid, vilket drogs till sin spets under julfesten.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons