Nyheter24
Annons

Invasiv plattmask i svenskodlade växter

Publicerad: 19 nov. 2025, kl. 13:52
Det första svenska fyndet av den invasiva arten lövplattmask (Obama nungara) gjordes i Skåne i november förra året. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det har gått ett år sedan det första fyndet av den invasiva arten gjordes i Skåne. Spridningen har efter det varit mycket begränsad skriver Länsstyrelsen Skåne i ett pressmeddelande.

”Det finns anledning till oro, men kampen är inte på något sätt förlorad. Än så länge är spridningen mycket begränsad och eftersom konsekvenserna på lång sikt är betydande måste total utrotning vara målet”, säger naturvårdshandläggare Cajza Eriksson i pressutskicket.

Fynd har rapporterats från hela landet. I början hittades lövplattmaskarna i eller direkt under krukor med importerade växter. Under hösten har fynd på plantskolor också gjorts under textilbäddar som växterna står på.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons