Nyheter24
Annons

Utredare: Stärk rätten till juridisk hjälp

Publicerad: 23 nov. 2025, kl. 20:36
Regeringens utredare Anders Hagsgård. Foto: Lars Schröder/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Hagsgård hänvisar till att den nuvarande inkomstgränsen för att få rättshjälp i domstol, på högst 260 000 kronor om året, inte har höjts sedan 1999.

”Samhällets skyddsnät för enskilda som behöver rättsligt bistånd har därmed gradvis urholkats i takt med att de nominella inkomsterna ökat”, skriver Hagsgård, som är hovrättspresident.

Han ska lämna över sitt betänkande till regeringen på måndagen.

Hagsgård vill dessutom att det ska bli lättare att få rättslig hjälp i förvaltningsdomstol, samt att ”enskilda parter i förvaltningsmål i vissa fall ska ha rätt till ersättning av det allmänna för sina befogade rättegångs­kostnader”.

”Ingen ska behöva förlora sin rätt för att han eller hon saknar ekonomiska resurser. Tillgången till rättsligt biträde bör inte vara en plånboksfråga. Det är därför hög tid att utvidga möjligheterna till rättshjälp och öppna upp en rätt till kostnads­ersättning i förvaltningsmål”, skriver han.

Utredaren föreslår även att rätten till målsägande­biträde stärks, och att det för hovrätts­processen införs ett målsägandestöd.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons