Nyheter24
Annons

Tryck på akuten – broddar skyddar inte helt

Publicerad: 1 dec. 2025, kl. 19:35
Region Norrbotten har behandlat ovanligt många halkolyckor under måndagen. Arkivbild. Foto: Janerik Henriksson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Snön har fallit och lagt sig på isiga gator, vilket gör underlaget svårt att bemästra även för den med broddar.

— I och med att snön glider på isen har inte broddarna samma effekt, säger Oscar Gustafsson, verksamhetsområdeschef för ortopedin i Region Norrbotten.

Gustafsson uppskattar att omkring 25–30 personer har behandlats för halkolyckor under måndagsförmiddagen. Problemet är som störst i länets kustområden.

— Det är personer i alla åldrar och det är en förstärkning av det vi vanligtvis brukar se, framförallt handleds- och fotledsfrakturer, säger han.

Om man ska ut och gå i halkan rekommenderar Oscar Gustafsson att inte ha bråttom, planera valet av väg och inte gena över hala ytor.

— Bara för att man har broddar är man inte skyddad mot halkan, säger han.

Även i Västerbotten är det halt. Trycket var högt på akutmottagningen i Skellefteå under måndagen på grund av halkan. Sammanlagt 21 patienter har haft skador som orsakats av halkan, skriver Norran.

— Folk har brutit handleder, underarmar, fotleder. De flesta gick nog på isen när de ramlade, även om det kan ha funnits drabbade cyklister också, säger verksamhetschef Ferenc Saris till tidningen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons