Förvaltningsrätten stoppar all planerad licensjakt på varg 2026. Beslutet gäller samtliga fem län där jakt skulle ha inletts den 2 januari.
Naturskyddsföreningen har tidigare överklagat länsstyrelsernas beslut om licensjakt med motiveringen att ”regeringen har öppnat för en omfattande och olaglig licensjakt på en fridlyst och starkt hotad art”.
Regeringens beslut att sänka det så kallade referensvärdet, hur många vargar som behövs för en gynnsam bevarandestatus, från 300 till 170 djur, har tidigare fått skarp kritik från EU-håll. EU-kommissionen menar att beslutet är ovetenskapligt och riskerar artens livskraft på sikt.

”Har bevisbördan”
Förvaltningsrätten i Luleå som fattat beslutet skriver att länsstyrelserna inte kunnat visa att den planerade jakten inte skulle "försvåra upprätthållandet av en gynnsam bevarandestatus hos vargpopulationen i Sverige.”
— Det är länsstyrelsen som har bevisbördan för att all sådan här jakt på de här skyddade arterna inte riskerar att försämra deras gynnsamma bevarandestatus, säger lagmannen Victoria Bäckström som varit ordförande i målet och tillägger:
— Länsstyrelserna byggt sina beslut på det referensvärde på 170 vargar som ifrågasatts både av EU-kommissionen och Naturvårdsverket.
”Stark tidspress”
Förvaltningsrättens beslut var inte enhälligt och har fattats under stark tidspress.
— Eftersom jakten skulle ha startat redan 2 januari 2026 och flera av överklagandena kom in väldigt sent har det varit ovanligt kort om tid, men vi har tyckt att det varit viktigt att meddela dom före den planerade jaktstarten, säger Victoria Bäckström.
Beslutet om licensjakt togs i november, och enligt det skulle 48 djur skjutas i fem län: Örebro, Västmanland, Dalarna, Västra Götaland och Södermanland. Länsstyrelsen i Värmland har dock beslutat att det inte blir någon vargjakt 2026, eftersom stammen i länet har minskat.
.jpg)



