Mannen i fråga har varit anställd av Försvarsmakten och är registrerad på ett nystartat cybersäkerhetsföretag. Det är en man i 30-årsåldern som utretts av Säkerhetspolisen en längre tid. Han anhölls i söndags och häktades under onsdagen.
En typisk spion är just någon som i sitt yrke har tillgång till känslig information.
— Antingen självrekryterar den sig genom att söka upp främmande makt och erbjuda information eller så söks den upp och bearbetas av främmande makt. Anställda på Försvarsmakten är en typisk kategori som är intressanta, säger Tony Ingesson, forskare i underrättelseanalys vid Lunds universitet.
”Agerar av egenintresse”
Drivkraften kan exempelvis vara ideologi, tvång eller pengar.
— De flesta agerar av egenintresse, drivna av en kombination av personlighetsdrag och utlösande faktorer. Det är vanligt att egenintresserade spioner är hänsynslösa personer med bristande konsekvenstänk som överskattar sin egen förmåga.
Det är inte känt vilka mannen i det aktuella fallet misstänks ha spionerat för. Men generellt är det Ryssland, Iran och Kina som – med olika motiv – bedriver spioneri mot Sverige, enligt Tony Ingesson.
Iran och Kina intresserar sig mer snävt för teknikutveckling och politisk påverkan. Rysslands intresse är bredare, med fokus på Sveriges militära planering, teknik och förmåga.
— Ryssland har alltid en krigsplanering mot Sverige, utifall att. Ryssland har också intressen som har aktualiserats i samband med den fullskaliga invasionen av Ukraina – intressen i relation till svenskt militärt stöd till Ukraina och det man brukar kalla för hybridkrigföring.

Svårbevisat brott
Antalet spionfall i Sverige som nått rättegång är ganska få. Men Tony Ingesson påpekar att det är ett komplext, tidskrävande och svårbevisat brott att utreda.
— Det är alltid en avvägning när någon ska gripas. Hur länge ska gärningen få pågå för att man ska kunna säkra tillräckligt mycket bevis, och när ska man ingripa för att stoppa skadeverkningarna?
Ibland har Sverige också använt andra metoder för att stoppa spioneri.
— Den traditionella lösningen är att det är en underrättelseofficer på en ambassad som utvisas, då tappar den rekryterade personen sin kontaktperson.




