Enligt en rapport från Statistiska Centralbyrån(SCB) är löneskillnaderna mellan de mest högavlönade männen och kvinnorna i Sveriges regioner stora.
Bland de män som är anställda inom regioner tjänar tio procent över 93 900 kronor i månaden.
Bland kvinnor tjänar tio procent över 58 100 kronor i månaden.
Olika yrken med olika löner
Enligt Jeanette Hedberg, förhandlingschef vid Sveriges Kommuner och Regioner, är den så kallade ovägda löneskillnaden 17,6 procent. Den ovägda löneskillnaden tar inte hänsyn till faktorer såsom yrke, utbildning eller hur mycket personen jobbar.

Tar man hänsyn till detta minskar löneskillnaden till 3,3 procent. Denna löneskillnad kan alltså inte förklaras av faktorer såsom olika utbildning eller yrke.
"Det behöver dock inte vara en osaklig löneskillnad", förklarar Hedberg i ett mejl till Nyheter24.
Därför menar Hedberg att mycket av löneskillnaderna beror på att män och kvinnor i stor utsträckning arbetar i olika yrken när det kommer till regioner.
"En stor del av den ovägda löneskillnaden i regionen, förklaras alltså av att kvinnor och män fördelar sig olika sett till bl.a. yrkesnivå. Exempelvis är finns det ungefär lika många kvinnor som män i gruppen specialistkompetenta läkare (som har ett högre löneläge), medan exempelvis gruppen undersköterskor är kvinnodominerad (84% kvinnor)", skriver Hedberg.
En annan orsak till att kvinnors genomsnittliga inkomst är lägre än männens är att många kvinnor arbetar deltid.
Överlag har dock löneskillnaden minskat.

Ska ge lika lön för lika arbete
För att motverka dessa skillnader arbetar Sveriges Kom
muner och Regioner (SKR) med flera åtgärder.
Hedberg förklarar att de bland annat arbetar med frågor som att heltidsarbete ska bli norm, och jämlikt uttag av föräldraledigheten.
"Givet att de strukturella skillnaderna mellan kvinnor och män hänger samman, arbetar SKR också bland annat för att heltidsarbete ska bli norm, att ett jämställt uttag av föräldraledigheten är avgörande för ett jämställt arbetsliv, att kvinnors sjukfrånvaro ska minska och att kommuner och regioner systematiskt bör arbeta med friskfaktorer för att skapa friska, hållbara och attraktiva arbetsplatser", skriver Hedberg.
Dessutom arbetar SKR med lönekartläggningar, samt har ett jämställdhetsprogram "för att det ska vara lika lön för lika arbete, osakliga löneskillnader ska försvinna och lönespridningen i kvinnodominerade yrken ska öka", tillägger Hedberg.
Trots det är de ovägda löneskillnaderna högre än i den privata sektorn, kommuner och regioner. Dessutom är de vägda löneskillnaderna högre i regioner än i kommuner och stat.
.jpg)
.jpg)



